zyir1431 zyir1431
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

Nikola buys a bouqet of 8 sunflowers 18 dollars what is the cist of one sunflower

Respuesta :

erber123
erber123 erber123
  • 11-10-2018
in order to solve this, you need to find the unit price.

this means you divide the price by however many units there are!

18/8 = $2.25 per flower.

Hope this helps!
Answer Link
geraldgummybear
geraldgummybear geraldgummybear
  • 15-11-2019

Answer:

The cost of one sunflower is $2.25. :psksksksk

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 18 divided by 8. easypeasy. ;psksksksk

Answer Link

Otras preguntas

Any gïrls here free to talk
A barbar wants to set up a salon in a room measuring length of 3m by 3m .He has a simple wooden chair,3 large mirrors and one bulb . a) using the knowledge of s
evaluate this equation (-5)^5/(-5)^-6
yes haha yes what no oh yeah no nevermind wait yes
this is for medical detectives
Location B is which place? Canaan Egypt Syrian Desert Mediterranean Sea
True or false everyone in the colonies could vote
Roxy's new employer pays employees bimonthly, which is twice a month. She'll earn $30 per hour with the new company. She plans to continue making extra money by
which organization was created to help blacks after the end of slavery?
the answer is 20/13 you can simplify the answer.