midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

Ally's hair grew from 10 10 \frac{3}{4} 4 3 ​ inches to 13 13 \frac{1}{4} 4 1 ​ inches over 5 months. At what rate did Ally's hair grow per month?
1. In how many ways can a committee of eight people to be formed from a group of 6 male, 5 female and 4 students if there are no restrictions, as all members ar
First person to answer gets brainliest find the domain and range of the following absolute value functions. F(x)=|3x-4|
Select the citation of a song title shown correctly in MLA format. Somewhere Over the Rainbow (in quotations)Somewhere Over the Rainbow (underlined) Somewhere O
Which of the following is true of ligaments? are very flexible stretch a little, but not much do not stretch at all are as hard as bone
HELP!!! Need Help With Homework!
____psychologists are interested in diagnosis, causes, and treatment of psychological disorders while_____psychologists deal more with problems of everyday livi
Find the measure of angle C of △ABC, if: m∠A=60°+α, m∠B=60°−α.
Why is the polis so important as it develops in ancient Greece? Explain
The top diagram represents a mixture of S atoms and O2 molecules in a closed container. Which symbolic notation best represents the molecule in the bottom pictu