janiecia janiecia
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 17 ounce box of special K for $4.89 or a 21 ounce box of cheerios for $5.69. The better deal is?

Respuesta :

sergri928
sergri928 sergri928
  • 11-10-2018

The better deal is the 21-ounce one because its unit rate equals less than the 17-ounce one

Answer Link
rilayyyyy
rilayyyyy rilayyyyy
  • 11-10-2018

Break down the price per ounce.

[tex]\frac{4.89}{17} = 28[/tex] [28¢ per ounce]

[tex]\frac{5.69}{21} = 27[/tex] [27¢ per ounce]

The box of Cheerios is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
Which two countries were the first to declare war on Germany in WWII?
Among other things, the romantics valued: a. individualism, the belief in the uniqueness of each person. b. socialism, a system in which society owns and contr
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
Who were the British allies and how did they help them to win so many battles in the American Revolutionary
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
What are the natural resources in venice,italy?
WRITE THIS NUMBER IN WORD FORM 310,763,136 AND100,203
hey guys i know this seems long but i really need the help so plzz]Step 1: Write five word phrases to be translated using the various key terms from the lesson.