ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

What role does infrastructure play in transitional economies?
Biological pest control methods supplement but cannot replace chemical pest control methods. t/f
Which formula represents a nonpolar molecule containing polar covalent bonds? (1) H2O (3) NH3 (2) CCl4 (4) H2
Was the Renaissance a continuation of or a separate era of the Middle Ages?
What is 37/5 as a mixed number
what energy transformations happen when you eat an apple
The gravitational force between two asteroids is 100N. What would the force be if the distance between the asteroids was cut in half?
Calcium reacts with water. This reaction is represented by the balanced equation below. The aqueous product of this reaction can be heated to evaporate the wate
to produce a beneficial version of a trait in an animal, what type of process is used?
Which quantity of heat is equal to 200. joules? (1) 20.0 kJ (3) 0.200 kJ (2) 2.00 kJ (4) 0.0200 kJ