mariaruim0327 mariaruim0327
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Stephen paid $4.20 for a bag of jelly beans. If jelly beans cost 0.75 per pound, how many pounds did he buy?

Respuesta :

shirleyx228 shirleyx228
  • 12-09-2018

(4.20)/(0.75) = 5.6 lbs

Answer Link
ROSIO8DA ROSIO8DA
  • 12-09-2018
you divide 4.20 by .75 and the answer is 5.60 or 5.6
Answer Link

Otras preguntas

A metaphor that is commonly used to think about evolution at multiple loci is known by what term?.
What did Isaac Newton do in the Scientific Revolution?.
Why might a cowboy not want to re-up for a cattle drive?
Which secretion type, secreted by the parotid salivary glands, is comprised of a watery solution containing enzymes?.
a. Find the slope of the line that passes through the points (2,-5) and (-2,3). b. What are the slope and y-intercept of the equation 2x - 5y = -10? c. Find the
A pyramid has a surface area of 24 m^2. An artist creates replicas with scale factors of 1:12, 1:10, and 1:8What is the surface area of each replica?
What’s the surface area of a cone with the height of 50 and a radius of 40
Brainliest if correct
help?? ....... ┐(‘~`;)┌​
If a person does 20 J of work on a book in 10 seconds, how powerful was the person while doing the work?