mikepopmrpevb5x mikepopmrpevb5x
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

one package of blueberries cost 3. how many package can you buy for $9

Respuesta :

bxmbi2430
bxmbi2430 bxmbi2430
  • 11-09-2018

9 divided by 3= 6. You can buy 6 packages of blueberries for $9 dollars.

Answer Link
itsai7376p74zuj
itsai7376p74zuj itsai7376p74zuj
  • 11-09-2018
3 packages.

If one pack costs three dollars, then nine divided by three is three, thus making the final answer three.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which of these events in history does seidman say occurred in direct violation of the constitution? a. the attack of Fort Sumter b. the Emancipation Proclamat
Solve the system by using a table. {-0.2x-0.3y=0.2 {0.4x-0.3y=1.4 a.)(2,2) b.) (2,-2) c.)(2,1) D.)(-2,2)
Which of the following best describes the urban populations during the 1920's? A: Urban populations tended to be conservative. B: Their ancestors arrived sever
how does this compound government provide double security to the people
List two of the amendments contained in the Bill of Rights and explain the rights they protect.
Does gravity have an effect on the potential difference of a battery?
What was one of the weaknesses of the sherman antitrust act that made the law difficult to argue in court
What does ethnic mean ?
what is equivalent to 72 inches
Why do biological organisms need enzymes?