mari2411 mari2411
  • 13-08-2018
  • Mathematics
contestada

If 8 avocados cost 1.50, how much would 16 avocados cost ?

Respuesta :

crosez
crosez crosez
  • 13-08-2018

we are given that 8 avocados cost 1.50.

we want to know how much 16 would cost, which is 8 x 2

to find the cost of 16 avocados, multiply 1.50 by 2

1.50 x 2 = 3

you answer would be $3

Answer Link
BTS101016 BTS101016
  • 13-08-2018
Since you would multiply 8 by 2 to get 16, you would also multiply 1.5 by 2 to get the price for 16 avocados. The answer should be $3.

(That’s some cheap avocados)
Answer Link

Otras preguntas

what are the 3 branches of protestantism?​
Which dose not explain an effect of the author's use of dialogue? It helps the reader understand what characters are thinking in the story I helps the reader u
4x - 3y = 15 2x + 2y = 4 what is the solution of the system of equations?
A primary care provider notes painless, hard lesions on a patient's external ears that expel a white crystalline substance when pressed. what diagnostic test is
choose the sentence that best describes how this folding screen reflects the beliefs of the Japanese people? A. It reflects the Buddhist concept of lifes's chan
What is the value of p (90) (125)
How did radio and movies help develop a nation culture?
a 1/4 cup of soft tofu is a good substitute for​
What is the force on the object directed down the plane?
If it is known that x+y/y =3, find the value of the following expression: x/y x-y/y y/x