arii630
arii630 arii630
  • 13-08-2018
  • Mathematics
contestada

A pack of 30 pencils cost $7.97 and a pack of 12 pencils cost $4.77. which is better? how do you know?

A pack of 30 pencils cost 797 and a pack of 12 pencils cost 477 which is better how do you know class=

Respuesta :

sharon56
sharon56 sharon56
  • 13-08-2018
$7.97 : 30 = only cost $0.26/pencil
$4.77 : 12 = cost $0.39/pencil

That's means a pack of 30 pencils is cheaper than a pack of 12 pencils. Of course a pack of 30 pencils is better to buy.
Answer Link

Otras preguntas

Cory needs 24 boards that are 47 1/2 inches long . how many feet of board does he need?
what is 800 10 times as much as-------
which of the following marked the achievement of a long-held suffragist goal in the early 1900s ?
Colleen rode her bicycle 9.5 miles in 0.8 hours what was her average speed in miles per hour
why do you subtract exponents when dividing powers with the same base?
What figure of speech is used in this line from Walt Whitman's poem "I Hear America Singing"? I hear America singing, the varied carols I hear
What is a centicube
What is 65,754.59 rounded to the nearest tenth
The greatest common factor of 24,40 and 56
7. Which of the following is not a natural cause of climatic change? A. Volcanic activity B. Human activity C. Solar activity D. Earth's tilt