madkirenalexanpbtz58 madkirenalexanpbtz58
  • 14-07-2018
  • Mathematics
contestada

sylvia bought 1.5 pounds of dried apricots. She spent a total of 9.75. How much would 1 pound cost?

Respuesta :

kanest
kanest kanest
  • 14-07-2018

Set up a proportion:


[tex] \frac{1.5}{9.75} = \frac{1}{x} [/tex]


The numerators represent the amount of pounds of apricots, and the denominators represent the cost of the apricots.


Cross multiply:


[tex] 1.5x = 9.75 [/tex]


Divide both sides by 1.5 to get x by itself:


[tex] \boxed{x = 6.5} [/tex]


A pound of dried apricots would cost $6.50.

Answer Link

Otras preguntas

in feudalism why did the kings grant land (fiefs)
The atomic mass of an element depends upon the _____. mass and relative abundance of each isotope of that element relative abundance of protons in that element
Will measured the diameter of a penny as 1.9 cm using the ruler. What is the margin of error? 1.5 cm to 2.0 cm 1.5 cm to 2.5 cm 1.85 cm to 1.95 cm 1.90 cm to
I need help to solve 44=14-2a
Which of the following best represents the average rate at which a person can quickly walk? (2 points) 3 steps per hour 3 steps per second 30 steps per minute 3
I need help with one question please
What are three everyday things what exist because of science
Line segment PQ is shown on a coordinate grid: (see image below) The line segment is rotated 270 degrees counterclockwise about the origin to form P'Q'. Which s
please need help asap!!
What did English rulers realize that the colonies could provide for them? Give examples.