jake4445 jake4445
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

takabaka526
takabaka526 takabaka526
  • 02-07-2018
37 cents per can. ($0.37/can)
Answer Link
annaclaire22 annaclaire22
  • 02-07-2018
2.70 per can because when you work out the math you get that
Answer Link

Otras preguntas

please help i need this turned in (30 points) 1. What factors do you think explain why people abuse medications, despite the negative consequences? 2. How many
Which BEST describes facilitated diffusion? A. Facilitated transport SOMETIMES requires energy. B. Facilitated transport requires A LOT of energy. C. Facilitate
PLEASEEE HELP!!! Solve the inequality. x/3-x-1/2>1
A company sells widgets. The amount of profit, y, made by the company, is related to the selling price of each widget, x, by the given equation. Using this equa
Find the selling price of each item. 1) Original price of concert tickets: $124.95 Tax: 2%
Un industriel souhaite fabriquer une boîte sans couvercle à partir d'une plaque de métal de 18 cm de largeur et de 24 cm de longueur. Pour cela, il enlève des c
How to do Teacher attendance record?
What caused the Manchu to conquer China and expand its border?
Select the correct answer. Which expression is equivalent to
Dr. Coleman is a zoologist who studies giant pandas. Giant pandas are very tiny when they are born but grow to be quite large. The function f(x) gives the weigh