shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

The ramp on the back of a moving van is 3ft high and rises at an angle of 25° . how long is the ramp . round to the nearest foot.
squareroot(y-1) + 3 = y
-2.2 + 0.3z= 3 -0.5z -0.8z what does z equal
Which was a result of the War of 1812? A. New Orleans was returned to French control after a victory by Napoleon's army. B. Americans voted President James Madi
15 liters increased by 60℅
containing the points (-1,2) and (5,-4)
For my science fair project, Im doing "Which plant fertilizer works best?" Im just not sure which plant i should use. My project is due sometime February 10-20
What are 4 things that can happen to a light wave when it hits an object?
Earth's population continues to grow daily. Which of the following statements best illustrates a possible consequence of such rapid growth?
PLEASE HELP!!!! WILL GIVE AWARD!! Which statement about the Persian empire is true? Select the best answer to the questions below from the choices provided. Bab