aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Three fifths Of a number plus One fourth Of a number Is 34. Find The number.
What did Washington mean when he said, "The very idea of the power and the right of the people to establish government presupposes the duty of every individual
Heterotrophic organisms used the process of fermentation to nourish. What is fermentation? It is a chemical process that requires oxygen. It is a chemical proce
Simplify. Write in radical form. (x^3y^-2/xy)^-1/5
The proposed Constitution gives too little power to the states. The states should be supreme. Which of the following best describes this quote? It represents th
A controversial case which declares that burning the American flag is a form of symbolic speech covered by the 1st Amendment is the A. United States v. Nixon ca
Marie Curie is mostly famous for her work in A. the field of radioactivity. B. the theory of evolution. C. the theory of relativity. D. the field of electromagn
Do lions shiver? Why or why not
By tradition, when does the presidential campaign begin? A. In September, following the national convention B. After a candidate has gained enough electoral vot
Why do you need to draw a circle around each seismograph center, using the distance to the epicenter as the radius?