reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

A store marks up 68.99 lamp 40%. What is the new price of the lamp?
Order the numbers from least to greatest 0.2, -1.7, -1 -2 3/4, -3/5, 1 3/4 -0.5, -1 2/3,-2.7
H2O Given the chemical formula, how is this substance MOST LIKELY classified? A) atom B) compound C) both atom and compound D) neither atom nor compound H
Ce magasin de vêtements est ancien à Genève. A la plus B. le plus c. le meilleur D. les plus
Finding Higher-Order Derivatives In Exercise, find the second derivative of the function. f(x) = 3 + 2 ln x
How should an in-text citation appear at the end of a sentence?
The volcanoes of Hawaii form from thin, basaltic magma that tends to erupt quietly. What is one reason for the quiet eruptions?A.Basaltic magma allows dissolved
examples of republicanism
15-18 plzzz! I need this today!
all the equations where b = 11 is a solution