OscarJr177 OscarJr177
  • 14-05-2018
  • Mathematics
contestada

A 6- Pack of movie tickets costs $40.62. What is the unit price ?

Respuesta :

garciapricila37 garciapricila37
  • 14-05-2018
Well the equation would be 40.62 divided by 6. The answer would be 6.77. This is the unit price
Answer Link
Sblanchard099 Sblanchard099
  • 14-05-2018
Divide the total cost by the number of items that you receive. So, 40.62 divided by 6.
Answer Link

Otras preguntas

Marketing managers rely on customer databases for effective implementation of the market penetration strategy. a. True b. False
Which is a correct description of the polygon? It is a concave pentagon because segment AE would extend into the inside of the polygon, and it has five sides. I
Identify the powers of the supreme court
I WILL PUT THE BRAINLIEST ANSWER!!!
In 2014, Bargain shop reported net income of $5.7 billion, net sales of $175 billion, and average total assets of $70 billion. What is Bargain shop's asset turn
how do you solve this 7x -4 -3x= -44
In what way did the Virginia Charter shape the Jamestown colony?
Household consumers are the most conspicuous audience in that most mass media advertising is directed at them. T/F
2. List some famous events that have occurred at Croke Park.
If the velocity of blood flow in the aorta is normally about 0.32 m/s, what beat frequency would you expect if 4.40-MHz ultrasound waves were directed along the