michellerr
michellerr michellerr
  • 14-05-2018
  • Mathematics
contestada

A bag of coffee cost $9.85 and contains 16 ounces of coffee. how many ounces is it

Respuesta :

ezelle
ezelle ezelle
  • 14-05-2018
The cost per ounce can be calculated by dividing the cost of the bag by the number of ounces the bag contains. Thus, the cost per ounce can be calculated by writing $9.85 x16, which equals approximately $0.62 per ounce. HOPE I HELPED.
Answer Link
paige171 paige171
  • 14-05-2018
9.85 divided by 16 equals .62
Answer Link

Otras preguntas

Triangle ABC is congruent to triangle DEF. what reason can be used to show that line AB is congruent to line DE. A. definition of isosceles. B. CPCT
which state joined the us in 1792
Which of the following statements about floating objects is always true? a. The object’s density is greater than the density of the fluid on which it floats. b.
The Arabic word Sahel means
What did freedom mean in post revolutionary haiti?
Calculate the area of the irregular polygon shown below: 45 inches squared 50 inches squared 60 inches squared 85 inches squared
Mariah company has inventory at the end of the year with a historical cost of​ $95,000. mariah company uses the perpetual inventory system. under the lcm​ rule,
I.S.U.’s motto is: Veritas Vos Liberabit, “the truth will make you free.” is sentence written correctly true or false.
How many atoms are in you
the discovery must remain a secret between you and (i, me)?