abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

Type the three adverbs separated by commas. Hastily, Isaac skimmed the very interesting article about fishing successfully.
Is this all correct? first one to answer is brainliest! thx (:
Following the period of the Crusades A) Christian invaders adopted Muslim scientific learning and military techniques. B) Christian invaders des
The of a piece is the sound impression given by the scale on which a piece of music is based.
Which measurement is the best estimate for the length of a bean? A : 13 mm B : 13 cm C : 13 m D : 13 km
which of the following represent the quotient of nine times a number and seven 9n÷7 9n-7 9(n+7)
A scientist is using sonar to map the ocean floor while traveling on the ocean surface in a ship. She observes that the first sound pulse returns from the ocean
Which decimal number is equivalent to 9/1000? 0.009 0.18 0.9 0.0009
Subtract. Write your answer in simplest form. 4 5/8 - 1 1/8=____
What angle has no supplement