maddiebolland939 maddiebolland939
  • 13-03-2024
  • Mathematics
contestada

A grocer has 2 kinds of tea. One sells for $8 per pound and the other sells for $6 per pound. How many pounds of each kind must he use to make 50 pounds of tea that will sell for $7.4 per pound?

Respuesta :

Otras preguntas

How did South Carolina respond to the election of Abraham Lincoln as president in 1860?
To go from Ur to the Halys River, one would travel more than 600 miles northwest. a. Yes b. No
what are the rank top 5 countries in Latin America
What was the importance of grain storage
To go from Ur to the Halys River, one would travel more than 600 miles northwest. a. Yes b. No
Is 30.249 greater or less than 30.429
this spelling word has an s blend at the end
He took the bad news with surprising 1.witheredness 2.pavilion 3.detachedness 4.resignation and showed no emotion
A fair attended by 755,082 pepole altogether. what is the number rounded to the nearest ten thousand
Difference between scavenger and carnivore?