brie3974 brie3974
  • 12-03-2024
  • Mathematics
contestada

A 4-H Club group is raising pigs to show at the County Fair. Each pig eats 2.4 pounds of grain a day. If the grain costs $6.75 per pound, how much will it cost to feed one pig for 50 days?

Respuesta :

Otras preguntas

Find for x: 16=4(x+8)​
For this quote, explain what was happening at that point of the novel and explain why it is important to the book. Consider plot character, and theme. "There is
The 200 meter race times at a state track meet are normally distributed with a mean of 13.56 seconds and a standard deviation of 2.24 seconds. Using the standar
Week 1, Discussion #2Mrs. Miller is expressing her concern about a changing mole in her left axillary region. Chris, the medical assistant obtaining her health
If you hold a glass bottle up to a light. Can light be separated? The light only reflects off the glass making a Cool pattern because the light shines on the gl
Can someone explain the altitude of a triangle?
How do you memorize the conjugations of Spanish words?
MATCH each of these milestones with the evidence that best supports it. EVIDENCE •There skulls found at Herto, Ethiopia •Tools found at Jwalapur
how do I find the value of x
225 degrees =______(radians)