ReeseMoffitt9050 ReeseMoffitt9050
  • 12-03-2024
  • Business
contestada

Suppose that Sam allocates his income between milk and cereal. Milk costs $2.50 per gallon and cereal costs $5.00 per box. Sam has $50 per week to spend on these two goods. If Sam spends all of his money on milk, how many gallons of milk can he buy?

Respuesta :

Otras preguntas

In which stage of the plot do readers see the immediate consequence of the protagonist's turning point decision? Rising action Exposition Falling action Climax
Which adjective is least likely to be used as an insult? A. canine B. bovine C. leonine D. porcine
how much bigger is Africa than the United States of America
What is the term for man-made items used as sources to study history?
What was Tiberius leadership style
The _____ the frequency of a sound wave, the higher the pitch.
The highest point on Iwo Jima is Mount _________.
what is the total charge (in scientific form) of an oxygen atom?
a+5 A=3 Basic algebra
Which word or words in the greeting should be capitalized? dear marissa and angela, Choose all answers that are correct. A. Angela B. And C. Marissa D. Dear