alirawrs8038 alirawrs8038
  • 13-02-2024
  • Physics
contestada

An electron of mass m and a photon have the same energy. What is the ratio of the wavelength of the electron to that of the photon?

Respuesta :

Otras preguntas

A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
Can you someone please help me with this question please
"Ceres is a dwarf planet located in the main asteroid belt of the Solar System." Based on this statement, which of these facts about Ceres would be false? A. It
is the established of a national bank constitutional why or why not
the school cafeteria offered a choice of pizza or nachos to sixth grade students. One hundred and five students chose pizza. This represents 35% of the sixth gr
When rolling a 6-sided die twice, determine P(sum of 6). twelve thirty sixths seven thirty sixths five thirty sixths two sixths
Solve for the perimeter of the pentagon and each missing letter.
An object’s mass changes depending on gravity. true or false
variable expenses: $2,510.60 Fixed expenses: $1,246.25 Miles driven: 4,800 What is the cost per mile?
Spore formation dependent on bacterial availability. a) True b) False