TestSubject346 TestSubject346
  • 12-02-2024
  • Mathematics
contestada

Flour costs $0.80 and sugar costs $0.50 a pound. An order of flour and sugar weighs 15 pounds and costs $9. I need a system of equations to represent the word problem. Can someone help me out?

Respuesta :

Otras preguntas

Determine if the function f is an exponential function. If so, identify the base. If not, why not? f(x) = 2^2x a) This is not an exponential function because th
In the last lines of his poem, Keats lets go of A.) his ambitions. B.) faith. C.) his fears. D.) death.
THEORIES CONCEPTS Prime Ministers of Canada from 1929-1945
Cost standards for one unit of product no. C77: Direct material 3 pounds at $2.80 per pound $8.40 Direct labor 6 hours at $7.40 per hour 44.40
what is 25.5 as a fraction as well as 20.
5^3+5-6(4) HELP FAST I’M IN CLASS
7. What are the three ways that compounds can become soluble?
8. How long does it take a 19 kW steam engine to do 6.8 x 107 J of work?
How do you solve X-2>5
Where is Lithuania located on the map