nicki6547
nicki6547 nicki6547
  • 15-04-2017
  • Mathematics
contestada

if 18 cupcakes cost $44.64. How much would 20 cupcakes cost?

Respuesta :

Cabbor Cabbor
  • 15-04-2017
20 cupcakes will cost $49.60. You divide 44.64 by 18 and get 2.48. Multiply 2.48 by two getting 4.96. Then you add 44.64 and 4.96 together and get your answer.
Answer Link
Camarrow99 Camarrow99
  • 15-04-2017
First you have to get the cost of one cupcake

18/44.60=2.48

So one cupcake would cost $2.48

Next multiply the cost of one cupcake by 20

2.47 x 20=49.6

The cost of 20 cupcakes would be $49.60
Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between metaphase in mitosis and metaphase II in meiosis? How are they the same?
Electrical conductors are characterized as materials that
Write a program whose input is a character and a string, and whose output indicates the number of times the character appears in the string. If the input is: n
Select all that apply. It takes Amelia 1/2 of an hour to wash the dishes after dinner. If she only has 1/6 of an hour before she has to leave for basketball p
The time between two beats is called: duration sound structure
The graphs below have the same shape. f(x) = x2. What is the equation of the graph of g(x)?
I need help asap plz hurry:-)
Howard Stern is famous for his offensive radio content, which led to many fines. True False
What do you need to know in order to find a objects momentum?
which foreign policy was the most beneficial to the United States ?