schears schears
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

A toy company spends $1800 per day for factory expenses plus $9 to make each teddy bear. They sell the teddy bears for $15 a piece. Create and solve an equation that could be used to find the number of bears, b ,the company has to sell in one day to equal its daily cost.

Respuesta :

Otras preguntas

what is the domain and range for y=lxl
write the ratio as a fraction in simplest form6ft to 4yd
how do oceanographers get to the bottom of the ocean?
Which mixed number is greater: 5 7/24 or 5 5/16? Why?
Derive identity sin(3x) = 3 sinx−4 sin³x
Paloma can run the 100 meter dash in sixteen And one fith .savan best time is 19.8 seconds .how much castre is Paloma than savannah
A large box of crayons holds 60crayons.There 10 crayons in each row how many rows are there ? What's the situation and the equation?
A car is driven 100 kilometers in the 1st week, 130 kilometers in the 2nd week, 160 kilometers in the 3rd week, and so on. What will be the total distance trave
Write the word form for 2.251
A large box of crayons holds 60crayons.There 10 crayons in each row how many rows are there ? What's the situation and the equation?