samiahrahman321 samiahrahman321
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

Mike bought some books that cost $6 each. He spent a total of $18. How many books did he buy?​

Respuesta :

Otras preguntas

Lab: Types of Reactions Student Guide Data Record your data either in your lab notebook or in the space below.HELP PLEASE ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Does the equation represent a direct variation? If so, find the constant of variation. 2x - 4y = 0 Question 1 options: yes; k = -1/2 no yes; k = 1/2
What happens to P waves and S waves at a depth of 2.500 km?
PLEASE HELP I KNOW THIS ISN'T MATH BUT I FEEL LIKE MATH GETS MORE NOTICED The steps in the heating of water in a pot kept on a stove are listed below: Step 1:
Find the equation of the line that is parallel to y = -1/5x -3 and contains the point (1,2)
An experiment is designed to test the relationship between the initial height of a basketball before it is dropped to the height of its rebound bounce. The heig
What are htose foods to remove our hunger not to make the cause of fats and obesity?
Joy makes 6.5 litres of soup, correct to the nearest 0.5 litre. She serves the soup in 280 ml portions, correct to the nearest 10ml. 22 people order this soup.
PLEASE HELP!!! PLEASE :) How does banking affect the money supply?
A 5-pound bag of sugar costs $2.50. What is the price of 1 pound? A) $2.50 B) $1.50 C) $1.00 D) $0.50