emikochan2010 emikochan2010
  • 15-12-2022
  • Mathematics
contestada

The equation y=2/3x represents the cost y (in dollars) for x pounds of bananas.

a. Graph the equation.

b. Use the graph to estimate the cost of 8 pounds of bananas.

c. Use the equation to find the exact cost of 8 pounds of bananas.

Respuesta :

Otras preguntas

What happens to the energy produced in photosynthesis.
someone plzz help me understand this i am so confused
Juan is building a doghouse he purchased 14-foot long board if there inches in one foot how long is the board in inches​
find the range 25,5,101,16,78
what is 1 dollor 2 dimes 13 pennies PLUS 2 dollaars and 3 quqrters?
please I'm in urgent need of help. The letters of the word MISSISSIPPI are cut and placed in a bag. if one letter is drawn randomly from the bag, the probabilit
define lan and define optical fiber cable​
A jar contains 11 red marbles, 12 blue marbles, and 6 white marbles. Four marbles from this jar are selected, with each marble being replaced after each selecti
Help pls and thank you
11. Who first labeled the four mental functions that were later used for the 16 personality types?