malmaani79 malmaani79
  • 15-12-2022
  • Business
contestada

19. Cost Equation
Suppose the cost to produce 10 units of a
product is $40 and the cost of 20 units is $70. If cost, c, is linearly
related to output, q, find a linear equation relating c and q. Find
the cost to produce 35 units.

Respuesta :

Otras preguntas

Will Mark as Brainliest Identify the nitrogenous base NOT present in RNA. Adenine O Thymine O Guanine Cytosine
actions of second continental congress and the results of those actions​
which of these is a characteristic of the Inca civilization?
whu is it important to mave regular supervision of weights and measurements in the market​
Which algebraic expression represents one-fifth of x less than 6.2? A 6.2x B 6.2 - 0.3x C 6.2 -1/5x D. (6 -x ) 0.2
how do I graphy y = 2/3x - 1​
Nora notices water droplets on the grass in the morning. It did not rain during the night. Which statement is true about this change of state? Mass was added to
Answer as many as you can!!! HeLp
i sent the picture right there go ahed and read the question and give me the answer so i can answer this tets lol
Help me easy math problem