kaylavibez29 kaylavibez29
  • 15-12-2022
  • Mathematics
contestada

One gallon of gasoline in Buffalo, New York costs $2.29. In Toronto, Canada, one liter of gasoline costs $0.91. There are 3.8 liters in one gallon. How much does one gallon of gas cost in Toronto? Round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Otras preguntas

help please ! !!!!!!!!!
How many member of senate should have been expelled?
HELP ME PLEASEEEE The _[blank]_ created a political and economic union of nations to strengthen their influence around the globe and promote commerce between me
Which would be better, in terms of quality of life: to be a Roman slave or a lower-caste Indian?
a baseball is thrown a distance of 20 meters . what is its speed if it takes 0.5 seconds to cover the distance?
Is the relationship shown by the data linear? How can you tell if it is or is not? If so, model the data with an equation.
Use the addition method to solove X=2y+9 2y=3x-19
1. Is heart disease an inevitable part of growing older?
Due to state constitutional amendments the over 200 independent agencies boarfs and commissions created arw like
A 2 gallon bottle of fabric softener costs $28.16. What is the price per cup