kodigamesrock
kodigamesrock kodigamesrock
  • 14-10-2022
  • Mathematics
contestada

A store owner mixes 2 Ib of candy that costs x dollars per pound with 3 Ib of candy that costs $1.50 per pound. She sells the mix for $2.50 per pound.

A store owner mixes 2 Ib of candy that costs x dollars per pound with 3 Ib of candy that costs 150 per pound She sells the mix for 250 per pound class=

Respuesta :

Otras preguntas

Evaluate the expression (11/7)(5/3)(3/1)
three is twenty-one, divided by the sum of a number and five
Jack, Jill, and Ron share a 2-bedroom apartment. Rent is represented by R. The water bill is $20 per person. The electric bill is $250 a month. Jill will be pic
what is: A student is raising money for cancer research. A local business agrees to donate an additional 25% of what the student raises, while a local politicia
How to solve this problem .         0.3 [1.57 – (0.6)²]
Explain why volcanoes are common in the Ring of Fire.
Latex paint sells for $22 per gallon and will cost you $154 to paint your room. If each gallon will cover 340 square feet, how many square feet of wall space do
what is: A student is raising money for cancer research. A local business agrees to donate an additional 25% of what the student raises, while a local politicia
Justify the Distance Formula using the Pythagorean Theorem.
A rectangular room is four times as long as it is wide, and its perimeter is 70 meters. Find the width of the room.