keenanmcneill4owh6q3 keenanmcneill4owh6q3
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

A company invests $14,000 to produce a product that will sell for $57.65. Each unit costs $7.40 to produce. (Round your answers to the nearest whole number.)
(a)
How many units must the company sell to break even?
units
(b)
How many units must the company sell to make a profit of $95,000?

Respuesta :

Otras preguntas

what is 4 to the eighth power
n the story Little Women, one family brings breakfast to another on Christmas morning. Read this passage and then answer the question that follows: A poor, bar
if you have 9 people and you want to share a turkey, how much turkeys will you need?
Problem Page A gas station is 15 miles away. How far is the gas station in kilometers? Use the following conversion: 1 mile is 1.6 kilometers.
the importance biotic and abiotic factors to an ecosystem
Which of the following was a reason the first amendment was drafted? to prevent people from criticizing the government Under the rule of Great Britain, colonist
how many times does a rabbit's heart beats in 1 hour?
These are used to measure public opinion.
What word describes the position in the moon's elliptical orbit when it is closest to Earth?
what is the expanded form of 303.033