candyhearts8337 candyhearts8337
  • 12-09-2022
  • Engineering
contestada

A 1-kw toaster takes roughly 6 minutes to heat four slices of bread. find the cost of operating the toaster twice per day for 2 weeks (14 days). assume energy costs 9 cents/kwh.

Respuesta :

Otras preguntas

Which word suggests promise? A. auspicious B. ostentation C. refutable D. retrospect
The Mexican tortilla is found in very few Mexican dishes.
Which word best describes Benjamin's role on Animal Farm? a. visionary b. secret agent c. rebel d. skeptic
How do you turn 13/25 (fraction) into a decimal?
What type of bird has a specialized beak for eating insects? A. hawk B. buzzard C. falcon D. robin
Which group of chordates has a notochord and includes separate males and females? jawless fish cartilaginous fish bony fish lancelets
Publix has a 12 oz. box of Cheerios for $3.49. What is the unit rate per ounce?
Research suggests that people who keep food records a. have difficulty losing weight. b. tend to lose weight effectively. c. are compulsive overeaters. d. a
Who was known as the “king who lost America”? a. Henry VIII b. James II c. Edward VI d. George III
factor each expession 63+81