dalalma dalalma
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 04-07-2022

Answer:

$5.88

Step-by-step explanation:

3 erasers ⇒ $4,41

4 erasers ⇒ $A

A = 4 erasers * $4.41 / 3 erasers

A = $ 5.88

Answer Link
jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-07-2022

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Proportion:

4.41 is to 3 erasers as   'x' is to 4 erasers:

4.41 /3     =  x / 4       <======this is your proportion

 or rearrange

      4 *  4.41/3   = x  

(this results in x = $ 5.88  for 4 erasers )

Answer Link

Otras preguntas

Which cellular structure performs the following functions?• supports and shapes the cell• helps position and transport organelles• assists in cell division and
I'm struggling with these I don't know how to set it up or anything
Explain why you would make one of the addenda a tens number when solving an addition problem
What is the the highest common factor of 25 and 45?
for f(x) = 3x+1 and g(x) = x^2-6, find (g/f)(x)
Neurogenesis has been seen in the __________ and in the __________.
A learning sits a corne of a square with length 10 meters pictures
Which statement about audience or purpose is true? The purpose for a piece of writing becomes clear after you begin writing your first draft. It is safe to as
what are two campaign slogans for the 1800 presidential election
In a group of 50 students, 28 speak English and 37 speak Spanish. If everyone in the group speaks at least one of the two languages, how many speak both English