roselovsswork
roselovsswork roselovsswork
  • 13-06-2022
  • Mathematics
contestada

Bruce bought a movie ticket for $7.50, popcorn for $3.95, and a drink for $2.25. How much money did Bruce spend in all?​

Respuesta :

nfeinglass910
nfeinglass910 nfeinglass910
  • 13-06-2022
Answer:
Bruce $13.70

Steps:
add up all the numbers
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help, ty!!
Suppose f(x) = (5 – x)3 and, g(x) = a + x2, and f(g(x)) = (1 – x2)3. What is the value of a?
Solve the system of equations below. x - 2y=3 2x - 3y=9 A. (-9,3) B. (3,9) C. (-3,9) D. (9,3)
Describe the attitude of the Mesopotamian gods.
Will mark brainliest if correct. Find what the measurement of angles a-d are and state the reason
Why do you think both the national and state governments were given the power to collect taxes
An item is regularly priced $85. It is on sale for 60% off the regular price. How much (in dollars) is discounted from the regular price?
mitochondria How do mitochondria interact with the other organelles in the cell?
Yvonne and Simon form Ion Corporation. Yvonne transfers equipment (basis of $206,800 and fair market value of $310,200). Simon invests $248,160 of cash. They ea
1 A 5-pack of ice cream bars costs $2.15. What is the unit price? ( Make sure to put your answer in terms of dollars and cents) Answer