sadatrehan443 sadatrehan443
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

A construction company purchased

246 boxes of bolts. Each box costs $8.

How much did the bolts cost the

construction company?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 01-03-2022

Answer:

$ 1,968

Step-by-step explanation:

Boxes purchased = 246

Cost of 1 box = $ 8

Cost of 246 boxes

= 246 × 8

= $ 1,968

Hope it helps ⚜

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-05-2022

given:

total boxes= 246

each box= $8

to find:

the amount the boxes of bolts costed the construction company.

solution:

to find how much the boxes costed the company, just multiply total boxes by the cost of each box.

[tex]246 \times 8[/tex]

[tex] = 1968[/tex]

therefore, the amount the boxes costed the construction company is $1968.

Answer Link

Otras preguntas

259/6 im stuck on this promblem
What support can be provided for the argument that hagfish are not fish?
Read the excerpt below and answer the question. Well, children, where there is so much racket there must be something out of kilter. I think that ’twixt the neg
How would you change your model to show what happens when the other cell receives the protein?
What was Adam Smith’s economic theory?
Which writting work marked the beggining of tge Reformation?
A relay team of 4 people runs 3 miles. If each person runs the same distance, how many mile does each person run?
Help PLEASE this is 99 points what is the prime factorization of 270?
13 PTSTransformez les phrases suivantes en phrases passives. a) Juliette a mangé le morceau de sucre d'orge Phrase passive: b) Karine observait l'oiseau dans la
What is 21 times 21 thx