Norahreilly2010 Norahreilly2010
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. What is the cost of 1 pound? PLZZ I REALLY NEED HELP!

Respuesta :

anasweeney43 anasweeney43
  • 12-11-2021

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

7.20/8 = $0.90

Answer Link

Otras preguntas

Can please help me with your this I'm on a time limit
What do actor identify as the most desirable quality in a director?
Evaluate the impact of the bureaucratic leadership style on a business
Place or object used for comparison to determine if something is in motion
Which countries had a strong presence in the Americas?
What is a pathogen is?
What factors affected the relationship between English colonist and American Indians?
The concept of _____ divided the octave into 12 tones which helped to avoid unpleasant harmonies.
Which of these nonfiction texts will most likely have a formal tone? 1.a travel guidebook 2.a geography textbook 3.a biography 4.a blog post
why is a sample that is treated exactly like the other groups except that the variable is not applied to it is a control group