youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

A chef used 1/9 of a bag of potatoes for a meal. If the potatoes fed 5 people. What fraction of the bag did each person get
A group becomes a team when:A. a clear leader is identified.B. the group reaches the norming stage of group development.C. accountability shifts from strictly i
What is the value of x?​
To keep foods safe, wihich method should be used to store food for future use
Schools do not help maintain control in society True or false
help meeee pleaseeeeeeeee
can some one please help me!!!!!!!!!!!!PLEASE
Who usually captured the Africans who were sold in were sold in the Atlantic Slave Trade A) West African slave traders B) Slave traders from Asia C)American c
House's path-goal theory focuses primarily on a leader's charisma.T/F
Question 4Multiple Choice Worth 3 points)(06.04)The expression 2(l + w) is used to calculate the perimeter of a rectangle, where I is length and w width if the