nomore15 nomore15
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. How much is one pound of almonds?

Respuesta :

anonymous8698 anonymous8698
  • 14-04-2021
Answer:
The answer is 6.50
Step-by-step explanation:
To solve and to find the cost ratio, we will do the cross multiplying process;
4.68 = x
0.72 1
Next, we will solve for x;
0.72x = 4.68
x = 4.68 / 0.72
x = 6.50
Answer Link
thebecks
thebecks thebecks
  • 14-04-2021

Answer:

$6.50/lb

Step-by-step explanation:

4.68/0.72 = $6.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Least common shape for a galaxy is
What is the area of the polygon?
Which statement best describes the composition of magma? a. Magma is an element all its own. b. Magma contains the same elements as snow. c. Magma contains o
in document C examine British naval expenses in 1914. Do the Germans have a reason to worry about the freedom of the seas explain
what percent of 75 is 46.5
A patent facilitates a government-approved technological monopoly by
The denotative meaning of a word is a. found in a thesaurus. b. its dictionary definition. c. derived from its root word. d. its emotional associations.
Amphibians have internal fertilization that requires the presence of water. true or false
Brocas area? a. is usually found in the right hemisphere b. corresponds to brodmanns area 8 c. is considered a motor speech area d. lateral geniculate body
After Stalin died in 1953, the number of people sent to the gulag a. decreased slightly. End of exam b. actually increased. c. decreased dramatically. d. re