serenitysykes
serenitysykes serenitysykes
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

You are selling pizzas to raise money for a school field trip. Cheese pizza cost $8 and pepperoni pizza cost $9. You need to sell at least two of each kind of pizza, and you want to sell at least $180 worth of pizza. Write an inequality.

Respuesta :

viaali81381
viaali81381 viaali81381
  • 14-10-2020

Answer:  $180 ≤ 8c + 9p

Answer Link

Otras preguntas

what sort of infrastructure are necessary for development​
1. Which image represents the flow of a longshore current in relation to a sandy beach?​
I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
6. Give three examples of ways invasive species have arrived to the Hudson
When did the Pilgrims sign the Mayflower Compact ( day , month , & year )
Which of the following are characteristics of a credible sourceA. a credible source is opinionatedB. a credible source is objectiveC. a credible source is accur
The appointment of a colony's governor-general by the colonial power is an example of __________. A. imperialism B. direct rule C. indirect rule D. a combin
Need help for important quiz. I need the answers to all the blanks please!!!
who is a soul mate? ​
Which statement best describes the function?