dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Any help on what the answer is?
Which sentence from Wonder best reveals August's feelings through indirect characterization?
Can someone please explain absolute value to me?
A teamnof landscapers pull an unplanted trer across the lawn. Of the force listed, identify which act upon the tree
Question #36: Which phrase does not agree with the verb in the sentence? __________ wins every dance contest. A. My sisters B. Her sister-in-law C. The Step-it-
why was the setting of a battlefield is crucial to the mood of the story. Explain why
You are a U.S. investor who purchased British securities for 2,340 pounds one year ago when the British pound cost $1.52. No dividends were paid on the British
I need the answer to C.
Make two sentences with avoir and avec in French.
The tip jar at a sandwich shop has been found to have a dollar value 0.65h + 1.25, where h is the number of hours since the shop opened. a. By how much is the v