yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Today, a dominating_____ generation of plants has appeared.
a singular subject requires which type of verb
The area of a circle is 100(Pi), what's its diameter?
Why doesn't the international date line isn't in a straight line
Tony invested $5,500 in a four-year CD that paid 4.8% interest, but later needed to withdraw $475 early. If the CD’s penalty for early withdrawal was three mont
The biographical approach to literary analysis looks to the author's experiences to gain insight to the character's attitudes expressed in the story. True Fal
A survey of an athletic shoe store’s customers showed that 8% of the customers run every day. The store has approximately 1900 customers. About how many of th
Answer both please......
Which of the following is characteristic if the aryan age. A. Hinduism B. Sanskrit writing C. the Harappa civilization D. the Xia dynasty
In the following sentence identify the part of speech of the house as word catching fish is one of the oldest pastimes