abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

what is meant by a megalopolis
"In quadrilateral QRST, m∠Q is 68°, m∠R is (3x + 40)°, and m∠T is (5x − 52)°. What are the measures of ∠R , ∠S , and ∠T ? Write the numerical values in that
a group of 48 employees is taking 11 cars to the annual company picnic if each car will be occupied by 4 or 5 employees what i'd the number of cars occupied 5 e
it is not a prime number because 1 has only one factor
How did Rome treat the people from lands it conquered in gaining control of Italy
It’s ok to give a speech when the audience knows more than you. True False
An adult female elephant weights about 8000 pounds. A newborn baby elephant weighs about 200 pounds. Write the ration of the baby elephant’s weight to the adult
Which value for A satisfies the equation 3 - 4(1 + A) = 7? A = -2 A = -6 A = 2 A = 6
"Which of the following shows an unsaturated fatty acid? Please refer to the attachment for the choices.
What nation experienced the Velvet Revolution, a peaceful and non-violent movement to remove Communists from power?