vanessaraydon vanessaraydon
  • 14-09-2018
  • Mathematics
contestada

Vegetables at Farm Market sells for $2.00 a pound, and a basket costs $3.50. If Charlene wants to buy a basket and spend now more then $10.00 total, how many pounds of vegetables can she buy?

Respuesta :

blackveilbridepepng3
blackveilbridepepng3 blackveilbridepepng3
  • 14-09-2018
Charlene can buy 3 pounds of vegetables.
Answer Link

Otras preguntas

Which organelle of bacteria cell is involved in genetic recombination and how it occurs
Pls help me on this 6th grade math question and I will need an explanation thank you :)
Which of the following most likely explains why the scroll was copied for a new audience in the 1350s?.
Find the product of 2x4(3x2 4x 1). 6x6 8x5 2x4 6x8 8x4 1 5x6 6x5 3x4 5x8 6x4 1.
Pls help pls pls pls
Define your wants in your own words
what is the word for Choices made that can have a negative impact on health.
A wave has frequency of 100 hz and a wave speed of 4.0m /s.what is the wavelength
what is the angle of angle A in degrees
An amusement park sold 27 child tickets. The other 23 tickets it sold were adult tickets. What is the ratio of the number of adult tickets to the total number o