micky488 micky488
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the better value: a 32-ounce bag of animal crackers for $3.55 or a 28-ounce bag of animal crackers for $4.57?

Respuesta :

maddiefred
maddiefred maddiefred
  • 11-09-2018
$3.55/32oz = $0.11 per ounce
$4.57/28oz = $0.16 per ounce
The better value is the 32-ounce bag.
Answer Link

Otras preguntas

In a public opinion survey, 80 out of a sample of 100 high-income voters and 55 out of a sample of 80 low-income voters supported the introduction of a new nati
Can someone please give me a good meme for this picture ‍♀️
compare and contrast European to Japanese Feudalism
Find the volume of the pentagonal prism? please help me
7^x=4 “Identify the closest integer value to X.”
please help me find the area
list Athenas important family members
1) list at least four uses of metals from your day to day life.​
the meal costs $52.95 for 5 people. Jenna ordered a dessert for $2.50. if Jenna deducts this amount from the total how much will each of the other people pay fo
I think im supposed to write a table? Im confused